fbpx

Stilius

Zenith – laikrodis su žvaigždute

Kai kalbame apie laikrodžius, o ypač apie šveicariškus, į galvą ateina labiausiai reklamuojami „Rolex“ ar „Omega“,  jei esate sporto mėgėjas greičiau „TAG Heuer“ ar „IWC“, o jei jums labiau prie širdies klasika, tai gal „Raymond Well“ ar „Audemars Piguet“. Jei norite išsiskirti, neabejotinai tai bus „Hublot“ ar „Ulysse Nardin“.

Tarp šių didžių ir iškilių prekės ženklų neretai pasimeta dar vienas. Dar vienas laikrodžių gamintojas turintis spalvingą istoriją, gerą vardą, bet Lietuvoje apie jį nėra daug kas girdėjęs. O gaila.

Savo istoriją pradėjęs skaičiuoti nuo 1865 m., „Zenith“ gali didžiuotis ne tik plačia laikrodžių palete, bet ir įspūdingais pasiekimais. Jie visada siekė gaminti išskirtinai tikslius laikrodžius, todėl didelį dėmesį skiria laikrodžių mechanizmo kalibravimui.

1916 m. „Zenith“ pasirašo kontraktą su britų „Royal Air Force“. Kariniuose lėktuvuose atsidaro laikrodžiai ir navigaciniai įrenginiai su „Zenith“ logotipu. O pastebėjęs ir didelį lakūnų poreikį rankiniams laikrodžiams su stambiais ciferblatais, sukūrė ir išleido būtent lakūnams skirtų laikrodžių seriją. Lakūnams skirti laikrodžiai yra gaminami iki šiol. Nuo 1917 m. „Zenith“ pradėjo gaminti kariškus laikrodžius JAV karininkams.

Jau 1880 m. „Zenith“  pereina prie uždaro gamybos ciklo, kai pats gaminasi visas būtinas detales laikrodžiams. Ir šiandien „Zenith“ yra vienas iš nedaugelių likusių Šveicarijos laikrodžių gamintojų, kuris pats pilnai gaminasi visus savo laikrodžių mechanizmus, nesinaudodamas kitų gamintojų paslaugomis.

Būtent „Zenith“ 1969 m. sukūrė vienus pirmųjų automatinius chronografus „El Primero“, kurie šiandien laikomi bene tiksliausi laikrodžiai pasaulyje. Pats pavadinimas „El Primero“ taip pat pasako, jog jie yra pirmieji. Tačiau šis atradimas buvo „pamirštas“ beveik 20 metų.

To kaltininkas tapo kvarcinis mechanizmas, kuris 7 dešimtmetyje sparčiai įgavo populiarumą, o japoniški kvarciniai laikrodžiai 8 dešimtmetyje vos nesužlugdė šveicariškų laikrodžių pramonės. Apie tai rašėme viename savo straipsnių.

Gelbėdamasi nuo galimo bankroto, „Zenith“ vienu metu planavo pilnai pereiti prie kvarcinių laikrodžių gamybos, visiškai atsisakydama mechaninių mechanizmų gamybos padalinio. Panika buvo tokia gili, kad bendrovės vadovai net reikalavo į šiukšlyną išmesti visą šių laikrodžių dokumentaciją.

Dabar teigiama, kad „Zenith“ išgelbėjo Dievo apvaizda, o tiksliau vienas bendrovės darbuotojas Šarlis Vermo, kuris išsaugojo dalį mechaninių laikrodžių dokumentacijos ir gamybos staklių nuo sunaikinimo. 8 dešimtmečio viduryje šveicariški mechaniniai laikrodžiai įgavo antrą kvėpavimą, jų paklausa vėl pradėjo augti.

1984 m. laikrodžių gamintojas „Ebel“ pasirašė kontraktą su „Zenith“ dėl „El Primero“ mechanizmo tiekimo. O jau nuo 1988 iki 2000 m. „Rolex“ savo „Daytona“ serijos laikrodžiuose naudojo šį „Zenith“ sukurtą mechanizmą. Ir nepaisant to, „Rolex“, net ir būdamas jaunesnis, tapo labiau žinomas pasaulyje nei „Zenith“. Jei „Rolex“ patenka į Šveicariškų laikrodžių TOP3, tai „Zenith“ niekada nepateko net į 50-tuką.

Kyla klausimas kodėl? Nes „Zenith“ gali pasigirti bent 2000 apdovanojimų už savo mechanizmus, tikslumą ir patikimumą. Tačiau dažniausiai šis gamintojas lieka kitų šešėlyje. Net jei pats pavadinimas skelbia, kad jie turi būti aukščiau visų kitų.

Galbūt to priežastimi yra aiškios šių laikrodžių koncepcijos nebūvimas. „Zenith“ stiprybė, o kartu ir silpnybė, kad jie neturi vieno iš kitų gamintojų juos išskiriančio bruožo, dizaino detalės ar simbolio. Jei daugelis gali iš išvaizdos atpažinti „Rolex“ ar „Hublot“, tai „Zenith“ eksperimentuoja su savo dizainais, jie neturi vientisumo. Ir viskas, kas juos jungia, tai tik žvaigždutė zenite.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *