fbpx

JAV prezidentų tradicijos atnaujinti Ovalųjį kabinetą. Ar ji galima Lietuvoje?

JAV prezidento kabinetas, dar vadinamas Ovaliuoju kabinėtu, jau seniai simbolizuoja JAV prezidentavimo galią ir didybę, o atvykstantys naujieji Baltųjų rūmų šeimininkai turi dar vieną nepamainomą tradiciją, kuri tęsiasi mažiausiai bent 50 metų. Tradiciją atnaujinti šio kabineto apstatymą ir dekoracijas, taip parodant, koks bus sekančio prezidento administravimo tonas.

Kiekvienas naujai atvykęs Baltųjų rūmų šeimininkas būtinai norėjo pakeisti ne tik kilimus ar kabančias užuolaidas, bet ir paveikslus, kurie galėjo atvaizduoti gamtą ar kurį nors buvusį JAV prezidentą. Paprasčiau tariant, stengiasi kuo mažiau palikti prieš tai buvusio kabinėto šeimininko pėdsakų. Nepamainomu aksesuaru išliko tik 1880 m. iš britų burlaivio korpuso pagamintas rašomasis stalas.

2017 m. į Ovalųjį kabinetą įžengęs D.Trumpas nukabino Baracko Obamos turėtas raudonas užuolaidas – jas pakeisdamas auksinėmis, kurios pirmą kartą šiame kabinete kabėjo prezidento Billo Clintono valdymo laikotarpiu. Vietoj seno buvo patiestas aukso ir oranžinės spalvos kilimas, kurį turėjo dar Ronaldas Reaganas.

Vienas ryškiausių skirtumų – vietoj B.Obamos turėtų dviejų vėliavų (Jungtinių Valstijų ir JAV prezidento) atsirado 10 vėliavų: 4 valstybinės vėliavos, prezidento vėliava ir armijos, jūrų pėstininkų, jūrų laivyno, pakrantės apsaugos bei karinių oro pajėgų vėliavos.

2021 m. į Ovalųjį kabinetą įžengęs Joe Bidenas išliko ištikimas šiai tradicijai. Vietoj 10 vėliavų liko vos 2. Nuo sienų buvo nukabinti vieni ir pakabinti kiti prezidentai. Vietoj Winstono Churchillio skulptūros atsirado Martino Lutherio Kingo. Auksinis kilimas buvo pakeistas tamsiai mėlynu. Tiesa, užuolaidos liko nepakeistos.

Lietuvos tradicijos dar tik gimsta

O kokias tradicijas turi modernios Lietuvos Respublikos prezidentai? Nors nuo 1990 metų Lietuva rinko vos 5 prezidentus, o į dabartinę prezidentūrą buvo persikelta 1997 m., gal ir pastarieji turėdavo panašias tradicijas kažką atnaujinti darbinio kabineto apstatyme?

Remiantis 1998 m. Adamkaus kabineto aprašymu jo apstatymas buvo toks: „kabineto sienos dekoruotos ąžuolinėmis plokštėmis. Iš ąžuolo pagamintos sieninės spintos bei baldai. Už darbo stalo stovi Valstybinė ir Prezidento vėliavos bei kabo Lietuvos Respublikos herbas. Priešpriešinėje sienoje įmontuotas židinys, ant kurio stovi antikvariniai dirbiniai: laikrodis (paauksuota bronza, marmuras, XIX a.), kraterio formos vazos (paauksuota bronza, XIX a.). Virš židinio – Vytauto Didžiojo atvaizdas (nežinomo dailininko XVII a. drobės kopija). Kabinete kabo Jono Basanavičiaus portretas (dailininkas Antanas Žmuidzinavičius, 1911). Šis paveikslas kabėjo Lietuvos Respublikos Prezidento Antano Smetonos kabinete, istoriniuose Prezidento rūmuose Kaune.“

Žvelgiant į archyvines nuotraukas galima pastebėti, jog toks Lietuvos prezidento kabineto apstatymas išliko bent jau iki 2014 metų. Jau Grybauskaitės laikotarpiu Prezidento darbo kabineto fonas iš tamsaus keičiamas į šviesų. Ąžuolines rudas plokštes keičia baltos, keičiamas ir darbo stalas, kėdės, virš židinio atsiranda naujas laikrodis su Apolonu. Jono Basanavičiaus portretą pakeičia peizažinė drobė. Ir tik Vytauto Didžiojo paveikslas išlieka nepakitęs.

Trejus metus prezidentūroje dirbantis Gitanas Nausėda, rodos, irgi nebuvo linkęs kardinaliai kažką keisti kabineto apstatyme. Šviesus tonas išliko nepakitęs, kaip ir beveik viso dekoro detalės. Tik peizažinė drobė savo vietą užleido kitam paveikslui.

Rodos mūsų šalies vadovai dar neturi ryškios tradicijos pradėti savo prezidentavimą ne tik duodant priesaiką, bet ir įnešant tam tikrų pokyčių savo darbo kabinete. Taip siunčiant užslėptus signalus, kokios politinės linijos planuoja laikytis būsimasis šalies vadovas ateinančius penkerius metus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *